27 kwietnia 2024

Masz wrażenie, że coś chodzi po Tobie w nocy? To nie paranoja – to mogą być pluskwy!

Zdarza Ci się budzić w nocy z uczuciem, że nie jesteś sam w swoim łóżku? Nie, to nie jest tylko zła myśl przed snem. Mogą to być pluskwy domowe – niewielkie owady pasożytnicze, żywiące się krwią ludzi i zwierząt. Ślad po ugryzieniu pluskwy może swędzieć i mocno podrażniać skórę, a obecność tych insektów stać się prawdziwym koszmarem. W tym artykule przybliżymy Ci, jak rozpoznać ich obecność, jakie zagrożenia niosą ze sobą i jak się przed nimi chronić. Gotów na spotkanie z cichymi intruzami twojego łóżka?

  • Jak wygląda pluskwa i jak rozpoznać jej obecność w domu?
  • Jeżeli masz w domu pluskwy, postaw na profesjonalną dezynsekcję
  • Dlaczego pluskwa domowa stanowi problem?
  • Jak zapobiegać inwazji pluskiew?

Jak wygląda pluskwa i jak rozpoznać jej obecność w domu?

Jak wyglądają pluskwy? Samce i samice pluskwy to małe, płaskie owady o czerwonawo-brązowym kolorze, mierzące około 5-7 mm długości w fazie dorosłej. Mają owalne ciało, krótkie nogi i są niezdolne do lotu. Potrafią być bardzo uciążliwe dla domowników.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Ukąszenie pluskiew jest bezbolesne i zazwyczaj objawia się w postaci niewielkich, czerwonych plamek, które swędzą i mogą być ułożone w linii lub w grupach. W miejscu ukąszenia może się pojawić zaczerwienienie i obrzęk, a u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne w postaci większych pęcherzy lub wysypek. Wszystko jest jednak indywidualną reakcją organizmu. Są osoby, u których nie powstanie na ciele żaden ślad. Co jest wbrew pozorom gorszą sytuacją, bo opóźnia zauważenie insektów, które w miedzyczasie się rozmnażąją.

Do sygnałów świadczących obecności pluskiew należą także ich odchody, które mają postać małych czarnych kropek na pościeli, materacu czy nawet ścianach. W zaawansowanych przypadkach może pojawić się również mdły, charakterystyczny zapach.

Jeżeli masz w domu pluskwy, postaw na profesjonalną dezynsekcję

Jeżeli masz w domu pluskwy, postaw na profesjonalną dezynsekcję. Wśród skutecznych metod jest m.in. oprysk chemiczny i zamgławianie ULV. Obecnie na rynku dostępne są także innowacyjne ekologiczne metody zwalczania pluskiew takie jak Cryonite. Jest to zabieg bez chemii, wykorzystujący tzw. suchy śnieg. Zamrażanie pluskiew w większości przypadków jest zabiegiem jednorazowym, który pozwala szybko pozbyć się szkodników.

Dlaczego pluskwa domowa stanowi problem?

U niektórych osób ukąszenie pluskwy może prowadzić nie tylko do swędzenia, ale także do reakcji alergicznych. W miejscu ukąszenia często pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a nawet pęcherze. U niektórych osób, długotrwałe narażenie się na ugryzienia i obecność pluskwy domowej może prowadzić do stanów lękowych i bezsenności. Są to nieprzyjemne owady, które żerują nocą. Uczucie,  że coś po nas chodzi podczas snu nie należy do najprzyjemniejszych.

Czy pluskwy przenoszą choroby? Choć nie są one zaliczane do nosicieli chorób, ugryzienia pluskiew mogą stanowić bramę dla infekcji bakteryjnych, jeśli będą rozdrapywane i niewłaściwie leczone.

Jak zapobiegać inwazji pluskiew?

Aby uniknąć problemu z pluskwami, warto zwracać uwagę na higienę pomieszczeń, regularnie odkurzać i czyścić materace oraz pościel. Unikaj przynoszenia używanych mebli do domu bez uprzedniej kontroli. Podczas podróży, sprawdzaj hotelowe łóżka pod kątem obecności tych szkodników. Jeśli zauważysz pluskwy w swoim domu, niezwłocznie podejmij działania mające na celu ich wyeliminowania. Zaleca się także założenie moskitier na okna i wentylacje oraz uszczelnienie dziur szczelin w ścianach sąsiadujących z innymi mieszkaniami.