14 lipca 2024

plecy

Bóle od pracy siedzącej – jak sobie z nimi radzić?

Po całym dniu, który zawsze spędzasz w pracy przed biurkiem, masz wrażenie, że boli cię dosłownie wszystko? Trudno się temu dziwić. Ta sama pozycja ciała (i to zwykle nieprawidłowa), utrzymywana przez osiem czy dziesięć godzin z rzędu po prostu musi odbić się negatywnie na zdrowiu – innej opcji nie ma. Praca siedząca z czasem zaczyna więc powodować bóle głowy, bóle karku oraz bóle pleców. Ogólnie rzecz biorąc ludzkie ciało nie jest do niej przystosowane, co nie znaczy jednak, że masz teraz zmieniać pracę tylko dlatego, że nie jest ona dostosowana do twojej naturalnej anatomii.

Proste zmiany wprowadzone w schemat pracy pozwolą ci zapomnieć o bólu albo przynajmniej wyraźnie go zmniejszą. Musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że twoje ciało kocha ruch (nawet jeśli sam tego nie czujesz) i najlepiej funkcjonuje właśnie wtedy, gdy na ten ruch mu pozwalasz. Nie myśl sobie, że w przypadku pracy siedzącej jest to zupełnie niemożliwe. Każdy dobry fizjoterapeuta poleci ci po prostu jak najczęściej zmieniać pozycję przyjmowaną przy biurku. Nawet w momencie, gdy siadasz na nogach albo przechylasz sylwetkę w jedną stronę, delikatnie zmieniasz tę pozycję. Najgorszy jest bezruch i to nawet ten, który odbywa się przy teoretycznie idealnie ułożonym ciele z wyprostowanym kręgosłupem.

Jeszcze lepszym pomysłem będzie natomiast prosta zamiana pracy siedzącej w pracę stojącą. Aby taka modyfikacja mogła się udać, musisz jedynie zainwestować w specjalne biurko albo po prostu… poprosić o nie swojego szefa. Coraz częściej nowoczesne firmy same inwestują w tego typu sprzęty. Bardzo mocno sprzyjają one pracy umysłowej, albowiem pozwalają naprzemiennie pracować i w pozycji siedzącej, i na stojąco. Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli wiesz, że twoje bóle biorą się z niewłaściwej pozycji przyjmowanej na co dzień, dobrym pomysłem będzie chodzenie na specjalne masaże. Gabinet fizjoterapii znakomicie rozluźni wszystkie występujące w twoim ciele napięcia. Często natomiast to one są bezpośrednią przyczyną bólu.

Wiele różnych wiadomości wrzucamy też na https://bytominfo.pl, gdzie możesz dowiedzieć się interesujących faktów, a przy okazji być na bieżąco z newsami z regionu.