14 lipca 2024

Co to mikrosilnik protetyczny i do czego służy?

Jakie są rodzaje mikrosilników protetycznych?

Rodzaje mikrosilników protetycznych

Mikrosilniki protetyczne to niezbędny element każdego gabinetu stomatologicznego. Umożliwia on korzystanie z większości sprzętu w gabinecie dentystycznym takich jak np. wszelkiego rodzaju wiertła, niezastąpione podczas przeróżnych zabiegów. Szukasz silnika protetycznego do swojego gabinetu, ale nie wiesz, jak wybrać taki, który będzie jednocześnie wydajny i dostosowany do częstego i intensywnego użytkowania? Przychodzimy z pomocą i wyjaśniamy, jak wybrać odpowiedni mikrosilnik protetyczny dostosowany do twoich potrzeb.

Mikrosilnik albo mikromotor protetyczny jest to urządzenie powszechnie wykorzystywane w stomatologii, służące do precyzyjnego obrabiania drobnych przedmiotów, w tym przypadku zębów. W stomatologii niezbędna jest dokładność, a to narzędzie ją zapewnia. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość mocowania różnych końcówek do urządzenia, co zdecydowanie poszerza zakres możliwości mikrosilnika protetycznego, a tym samym stomatologa. Do końcówek, które są niezwykle pomocne, zaliczamy prostnice oraz kątnice, które w zależności od wykonywanych czynności ułatwiają pracę stomatologa i pozwalają jak najdokładniej dostać się do trudnodostępnych miejsc.

Na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje mikrosilników używanych z wykorzystaniem prostnic: szczotkowy oraz bezszczotkowy. Mikrosilnik szczotkowy charakteryzuje się dość prostą konstrukcją składającą się z powierzchni trących w postaci kolektora oraz szczotki. Mikrosilniki szczotkowe to również urządzenia, które co jakiś czas wymagają wymiany szczotek, ze względu na ich zużycie. Dodatkowo mikrosilniki szczotkowe posiadają zdecydowanie mniejszą moc niż mikrosilniki szczotkowe, co też wpływa na ich cenę, która jest zdecydowanie niższa niż w przypadku urządzeń bezszczotkowych.

Drugim rodzajem są mikrosilniki bezszczotkowe, które pomimo wyższej ceny zdobyły wielu swoich zwolenników. Mimo że, sprzęt ten jest znacznie droższy, jest też bardziej niezawodny i dlatego jest coraz częściej wybierany przez klientów do wyposażenia specjalistycznych gabinetów. Zaletami mikrosilników bezszczotkowych jest brak zużywających się części, które generują kolejne koszty eksploatacji oraz większa moc, prędkość oraz wydajność, co jest pomocne podczas wykonywanych zabiegów.

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru mikrosilnika jest rodzaj sterowania. Istnieją trzy możliwości, z których możemy wybierać posiadające sterownik ręczny, nożny lub kolanowy. W zależności od tego, jak wygodniej nam się pracuje, możemy dopasować odpowiedni dla siebie oraz swoich współpracowników w gabinecie.

Jaki mikrosilnik najlepiej wybrać?

Zakup wyposażenia dentystycznego to zdecydowanie spory koszt. Podczas kompletowania sprzętu do własnego gabinetu stomatologicznego przede wszystkim na początku kierujemy się ceną sprzętu, w który chcemy wyposażyć swój gabinet. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością, warto więc przemyśleć dokładnie swój wybór, aby zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę. W sklepie NSK znajdziecie szeroki asortyment mikrosilników oraz niezbędnych do nich prostnic, oraz kątnic w różnych półkach cenowych, tak aby znaleźć odpowiedni sprzęt dla siebie do własnego gabinetu.