23 kwietnia 2024

Poznaj mity na temat witamin

Witaminy, chociaż występują w niewielkich ilościach, są niezbędne do życia. Wszystkie one mają rożną budowę chemiczną, ale wszystkie muszą być dostarczone z pożywieniem, gdyż nie mogą być wytworzone przez organizm człowieka. Wiedzę tę, wykorzystały firmy farmaceutyczne, które zaczęły produkować liczne suplementy diety „multiwitaminowe”, które następnie usilnie rozpoczęły reklamować, często wprowadzając odbiorce w błąd.

Oto lista najpopularniejszych mitów, które krążą na temat witamin.

1. „Witamina C niweluje przeziębienie”

Kwas askorbinowy – czyli witamina C – często promowana jest na przeziębienia, czy grypę. Najczęściej podczas okresu jesienno-zimowego w reklamach przyjaciółka przyjaciółce podaje opakowanie właśnie tej witaminy. O ile kwas askorbinowy jest bardzo ważny, chociażby do syntezy kolagenu (drogie Panie!), który też jest niezbędny do wzmocnienia naczyń włosowatych, nie ma żadnych dowodów na niwelowanie objawów przeziębienia przez witaminę C. Potwierdzeniem tego argumentu są również badania przeprowadzone przez amerykańskich medyków. Jaki był rezultat tych badań? – sprawdź w artykule na portalu https://www.rynekfarmaceutyczny.pl.

2. „Bakterie jelitowe syntezują dla człowieka witaminę B12”.

Owszem, bakterie jelitowe syntezują witaminę B12, ale w końcowych częściach jelita grubego, co powoduje ją niemożliwą do wchłonięcia do układu krwionośnego człowieka.

3. „Nie można przedawkować witamin”

Witaminy jak najbardziej można przedawkować, ze szczególnością witaminy A, D, E, K, które rozpuszczane są w tłuszczach i tam również magazynowane. Przedwakowanie ich ma typowe objawy zatrucia, które np. w przypadku witaminy A zostały stwierdzone u ludzi, którzy zjedli wątrobę polarnych niedźwiedzi.

4. „Witamina E zapobiega chorobom serca”

Te witaminy są szczególnie promowane na uniknięcie chorób serca takich jak np. zawał serca. Wiele potężnych organizacji rozpoczeło badania w tym kierunku i żadna z nich nie udowodniła powiązania witaminy E z profilaktyką chorób serca.

5. „Wszystkie suplementy diety są bezpieczne i zdrowe, ponieważ zawierają naturalne witaminy”

Czy według tej logiki, naturalne muchomory też są bezpieczne i zdrowe?

Poruszone zagadnienia na temat witamin przewijają się najczęściej w reklamach i w rozmowach, pełnych błędnych informacji. Należy pamiętać, że witaminy nie zastąpią zdrowego trybu życia, a wystarczającą ich ilość można dostarczyć w zrównoważonej diecie. Z wszelkimi pytaniami, czy każdą wątpliwością należy zwrócić się do lekarza, a w wypadku podejrzenia niedoborów, należy wykonać badania morfologiczne w tym kierunku.