8 października 2024

Obecność bakterii w organizmie a przykładana sylwetka

Mikroflora jelitowa osób szczupłych i osób z nadwagą znacznie się od siebie różni. Nie wiadomo jednak, czy to dysbioza (zaburzona proporcja odpowiednich szczepów bakterii) wpływa na zwiększenie masy ciała, czy to jednak zła dieta powoduje zmianę mikroflory jelitowej.

Czy bakterie w organizmie wpływają na sylwetkę?

Niezależnie od tego, coraz popularniejsze staje się przeszczepianie bakterii z jelita osób o prawidłowej wadze (wg. wskaźnika BMI, zakres 18,5-24,99 odpowiada pożądanej masie ciała), osobom cierpiącym na otyłość.

Nie trzeba jednak poddawać się takim zabiegom, by ułatwić proces odchudzania. Warto zwrócić uwagę na prebiotyki, które wspomagają dążenie do prawidłowej wagi. Prebiotyki, to substancje, które nie ulegają trawieniu. Dzięki temu, w niezmienionej formie trafiają do jelita grubego, gdzie stanowią wspaniałą pożywkę dla bytujących tam bakterii. Efekt: rozrost korzystnej flory bakteryjnej.

Podczas jednego z badań*, jedna grupa osób przez dwa tygodnie przyjmowała 8g prebiotyku-oligofruktozę lub placebo. Dzienny pobór energii w spożywanych posiłkach zmniejszył się o 5% u osób zażywających prebiotyk, gdyż oligofruktoza zwiększała uczucie sytości.

Produkty spożywcze z wysoką zawartością prebiotyków

  • korzeń cykorii,
  • czosnek,
  • por,
  • cebula,
  • banany,
  • miód,
  • ,,kiszonki”,
  • jogurty,
  • kefiry.

Prebiotyki to pożywka dla probiotyków, czyli wyżej wspomnianych korzystnych bakterii. Zaburzony mikrobiom jelita grubego może wywoływać stany patologiczne i powodować zmiany nowotworowe.Mikroflora uszczelnia także barierę jelitową, jak i również zmniejsza stany zapalne, czego efektem są wydajniejsze procesy metaboliczne.

Więcej artykułów dotyczących zdrowia człowieka, znajdziesz w serwisie https://www.aktualne.pl/.

Wbrew pozorom, oprócz ,,złych” bakterii (zjadliwych), jest rzesza tych, bez których, najprawdopodobniej, nie bylibyśmy w stanie funkcjonować.

Jako ciekawostka, na sam koniec, mogę dodać, że masę suchych bakterii bytujących w naszym jelicie grubym szacuje się na ok. 1-2kg!

*Cani PD, Joly E, Horsmans Y, Delzenne NM. Oligofructose promotes satiety in healthy human: a pilot study. Eur J Clin Nutr. 2006;60(5):567–72.