25 kwietnia 2024

slonce

Objawy alergii na słońce

Alergia na słońce, to zaburzenie skórne charakteryzujące się nawracającymi i uciążliwymi objawami, które pojawiają się po ekspozycji na promienie słoneczne. Ta nieprawidłowa reakcja na naturalne światło dotyczy głównie młodych kobiet i osób o jasnej karnacji. Może jednak wystąpić w każdym momencie życia i u ludzi wszystkich ras.

Chociaż nie jest to alergia, nazywa się tak, ponieważ reakcje skórne, które wywołuje, są podobne do tych, które występują w przypadku alergii. Jeśli na Twojej skórze pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości i chcesz wykluczyć to schorzenie, nie przegap tego artykułu o objawach alergii na słońce, abyś mógł podjąć odpowiednie kroki w celu odzyskania zdrowia.

Przeróżne porady zdrowotne publikujemy również na https://www.naukowcy.pl, wraz z innymi ciekawostkami z wielu różnych dziedzin!

Przyczyny alergii na słońce

Długotrwała ekspozycja na promienie UVB lub UVA może wywołać objawy, które nie leczone w porę mogą nawracać. Ponadto, częstsze występowanie alergii na słońce występuje w miesiącach wiosennych i letnich, ponieważ są to pory roku, w których promienie słoneczne są najintensywniejsze, a także dlatego, że skóra jest zwykle bardziej narażona w tych czasach.

Objawy alergii na słońce

Objawy alergii na słońce są różne w zależności od osoby. Mogą one przybierać postać od zwykłej wysypki po krostki lub zmiany krwotoczne. Chociaż może dotyczyć każdej części ciała, najczęstsze obszary to klatka piersiowa, twarz i ramiona. Oto kilka najczęstszych objawów alergii na słońce:

Plamy: są to zmiany zapalne, które mogą mieć długość do 30 cm.
Alergia wrzodziejąca: są to niewielkie zmiany skórne o średnicy mniejszej niż jeden centymetr, z litą zawartością.
Zaczerwienienie skóry.
Swędzenie.
Ból w miejscu dotkniętym chorobą.
Ból głowy, mdłości i dreszcze.
Złuszczanie się skóry.
Obrzęk

Objawy alergii na słońce mogą pojawić się po kilku godzinach lub dniach od ekspozycji i mogą zniknąć bez blizny. Jednak jeśli nie są odpowiednio leczone, mogą nie tylko nawracać, ale i nasilać się. I chociaż stosowanie codziennej ochrony przeciwsłonecznej jest niezbędne zarówno u osób zdrowych, jak i u osób z alergią na słońce, to w przypadku tych drugich środek ten nie będzie miał żadnego wpływu na zapobieganie nowym ogniskom choroby, jeśli nie będą one miały zapewnionego specjalnego leczenia medycznego w związku ze swoją chorobą.