7 września 2024

doktor

Z jakich powodów mężczyźni powinni zgłaszać się do urologa?

Większość mężczyzn niechętnie idzie do urologa, chyba że mają jakiś oczywisty dyskomfort, w kolejnych liniach będziemy omawiać znaczenie dla mężczyzn, aby mieć rutynową kontrolę u urologa.

Dlaczego badanie urologiczne jest ważne dla mężczyzn?

Chodzenie do urologa jest tak samo ważne dla mężczyzn, jak dla kobiet do ginekologa, ponieważ służy zapobieganiu wielu chorobom w przypadku mężczyzn: zaburzeniom erekcji, przedwczesnemu wytryskowi, rakowi prostaty, a regularne wizyty są zalecane przynajmniej raz w roku.

W celu wykrycia, czy występują problemy z niepłodnością u mężczyzn, konieczna jest wizyta u urologa i poddanie się szeregowi badań i testów medycznych, także u partnerki.

Od jakiego wieku mężczyźni powinni zgłaszać się do urologa?

Urolog jest specjalistą od męskiego układu rozrodczego i układu moczowego, dlatego nie ma minimalnego ani maksymalnego wieku, aby uczęszczać na tę specjalizację. Jeśli jednak mówimy konkretnie o badaniu prostaty, to zaleca się, aby było ono wykonywane od 45. roku życia, a nawet wcześniej, jeśli w rodzinie znana jest historia raka prostaty. Specjaliści zalecają, aby po ukończeniu 50. roku życia mężczyźni odbywali coroczne wizyty u urologa w ramach działań profilaktycznych.

Główne powody i motywy, dla których mężczyźni odwiedzają urologa.

Mężczyźni niechętnie wybierają się do urologa, ale wśród głównych problemów, z powodu których są zmuszeni udać się do tej specjalności możemy wymienić następujące przyczyny.

Zaburzenia erekcji.

Występuje wtedy, gdy mężczyzna nie jest w stanie utrzymać erekcji na tyle długo, by móc odbyć stosunki seksualne, co z reguły powoduje kryzysy małżeńskie. Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie ma się czym przejmować, ale jeśli dzieje się to stale, konieczna jest wizyta u specjalisty, gdyż jest to odzwierciedlenie istnienia choroby, która wymaga leczenia,

Niepłodność.

Niektóre czynniki, które mogą wpłynąć na męską niepłodność to: niska produkcja plemników, ale można to poprawić poprzez przyjmowanie witamin, przeszkody, które uniemożliwiają plemnikom wyjście na zewnątrz, przewlekłe problemy zdrowotne. Aby określić dokładną przyczynę problemu, osoba musi przejść różne badania medyczne i testy przeprowadzone przez urologa-androloga.

Nietrzymanie moczu.

Jest to problem zarówno kobiet jak i mężczyzn, objawia się wyciekiem moczu podczas kaszlu, śmiechu, kichania lub dźwigania ciężarów. Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu, takie jak: wysiłkowe nietrzymanie moczu, kiedy wywierany jest nacisk na pęcherz; naglące nietrzymanie moczu, kiedy występuje nagła potrzeba oddania moczu, po której następuje mimowolna utrata moczu; nietrzymanie moczu z przepełnienia, kiedy występuje częste dryblowanie moczu; funkcjonalne nietrzymanie moczu spowodowane problemem niepełnosprawności; oraz mieszane nietrzymanie moczu, kiedy osoba ma więcej niż jeden rodzaj nietrzymania moczu. Leczenie będzie zależało od tego, który z nich masz.

Problemy z prostatą i pęcherzem moczowym.

Jednym z najczęstszych problemów u mężczyzn jest zapalenie prostaty, które jest chorobą spowodowaną, gdy bakterie naciekają prostatę powodując ból przy oddawaniu moczu oraz zapalenie pęcherza moczowego lub zapalenie pęcherza, które objawia się ciągłą potrzebą oddawania moczu w małych ilościach i z pieczeniem.

Uraz narządów płciowych.

Urazy narządów płciowych to lekcje, które mogą wystąpić w jądrach, penisie i mosznie, mogą pojawić się z różnych przyczyn, w mosznie przez oparzenia lub poważne wypadki, które powodują jej rozerwanie lub utratę; w jądrach może dojść do stłuczenia lub pęknięcia, a w penisie do pęknięcia ciała jamistego, które zwykle zdarza się, gdy dochodzi do nadmiernego zgięcia podczas aktywności seksualnej oraz amputacji przez wypadki lub samookaleczenia.

Choroby przenoszone drogą płciową.

Chorobami przenoszonymi drogą płciową można zarazić się w różny sposób poprzez kontakt seksualny, zarówno analny, pochwowy jak i oralny, a także poprzez krew w wyniku transfuzji krwi, czerwonych krwinek lub osocza oraz poprzez kontakt skóra do skóry. Są one wywoływane przez bakterie, wirusy i pasożyty, a ich objawy to zazwyczaj nietypowe upławy, owrzodzenia lub brodawki w okolicy narządów płciowych, nieprzyjemny zapach, świąd, ból brzucha i gorączka, jednak istnieją choroby tego typu, które nie dają żadnych objawów, można być zarażonym i nie wiedzieć o tym. Te wywołane przez bakterie i pasożyty leczy się i wyleczy antybiotykami, natomiast tych wywołanych przez wirusy nie da się wyleczyć, leki jedynie kontrolują je i zapobiegają ich rozprzestrzenianiu.

A jeżeli jesteś w kiepskim humorze, zapoznaj się ze stroną www.zpowiatu.pl i sposobami na poprawę nastroju.