Przesuszone stopy mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Dbanie o ich dobry wygląd nie powinno być kojarzone wyłącznie z estetyką. Zaniedbane i poranione utrudnią codzienne czynności i spowodują dyskomfort.
Suche stopy – przyczyny
Sucha skóra na stopach może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak. Suche stopy mogą też świadczyć o nieprawidłowej przemianie materii i zaburzeniach krążenia. Innym czynnikiem powodującym suchość stóp mogą być problemy zdrowotne np. cukrzyca oraz predyspozycje genetyczne. W przypadku nasilonych objawów, nadmiernego rogowacenia lub pękania skóry należy udać się do specjalisty. Podolog (osoba zajmująca się profilaktyką i chorobami stóp) po przeprowadzonym wywiadzie i dokładnym rozpoznaniu problemu wdroży odpowiednie leczenie i pomoże dobrać właściwą pielęgnację. Do specjalisty warto udać się też z innymi problemami takimi jak wrastające paznokcie, odciski, haluksy pękanie pięt, zmiana koloru skóry i nadmierne rogowacenie.
Domowe sposoby na przesuszone stopy
Odpowiednia pielęgnacja stóp w domu może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy ich wyglądu. W pielęgnacji pomocne będą preparaty zawierające mocznik i kwasy AHA. Kosmetyki te nawilżają, zmiękczają i delikatnie złuszczają naskórek. Przy otarciach, pęknięciach i innych uszkodzeniach skóry niezbędne będą preparaty antygrzybiczne i przeciwbakteryjne. Uszkodzona skóra podatna jest na różnego rodzaju infekcje i nadkażenia, dlatego należy stosować tego typu środki.
W przypadku braku przeciwwskazań medycznych, do moczenia stóp, warto stosować regularne kąpiele z emolientem połączone z usuwaniem zgrubiałego naskórka. Skutecznym środkiem pomagającym w problemach z suchą i szorstką skórą stóp jest kąpiel parafinowa i specjalne skarpetki złuszczające.
Dowiedz się również, jak pielęgnować stopy domowymi sposobami.
Skarpetki złuszczające eliminują nagniotki, zmniejszają odciski i likwidują nadmierną szorstkość pięt. Podczas kuracji, ze względu na łuszczącą się mocno skórę, stopy nie wyglądają zbyt estetycznie, jednak jest to efekt przejściowy. Po ok. 7-10 dniach zrogowaciały naskórek schodzi, odsłaniając miękką, delikatną i zdrową skórę. Aby utrzymać ten efekt, należy regularnie nawilżać stopy i nosić odpowiednio przewiewne, najlepiej z naturalnej skóry, obuwie. Buty powinny być dopasowane, tak aby podczas chodzenia nie obcierały i nie uciskały stopy. Niedopasowane, zbyt ciasne lub zbyt luźne obuwie, często jest przyczyną odcisków i otarć.
Stopy noszą nas przez cały czas. Trzeba zatem zadbać o ich zdrowie poprzez odpowiednią pielęgnację i właściwy dobór obuwia. Zadbane i zdrowe będą nam długo służyły i niosły lekko przez życie.
Powiązane tematy
Jak radzić sobie z poceniem się twarzy w życiu codziennym? Praktyczne wskazówki
Witamina D – nie pozwól, by jej niedobór wpłynął na Twoje zdrowie
Jak zadbać o swoje zdrowie?