8 grudnia 2024

lekarz

Dlaczego nie powinniśmy jeść zepsutej żywności? Konsekwencje spożywania pleśni i bakterii

Konserwacja żywności jest niezbędna. Ten proces jest ważny nie tylko dla zachowania jakości, wartości odżywczych i właściwości organoleptycznych produktów spożywczych, ale także dla utrzymania żywności w odpowiednich warunkach bezpieczeństwa.

Władze sanitarne przypominają, że żywność ulega zmianom głównie pod wpływem działania bakterii, które są bardzo aktywne w temperaturze pokojowej: w temperaturze od 5ºC do 65ºC większość potencjalnie patogennych mikroorganizmów szybko rośnie i namnaża się w bardzo krótkim czasie. W tym sensie chłodzenie jest naszym sprzymierzeńcem: zimno nie niszczy mikroorganizmów, ale spowalnia lub zatrzymuje ich rozwój.

Ryzyko związane z zapleśniałą żywnością

Konserwacja żywności ma zasadnicze znaczenie. W przeciwnym razie narażamy się na zepsucie żywności. Pleśń na żywności jest widoczną oznaką zepsucia, które ma również niewidoczne, niebezpieczne dla zdrowia objawy: mikotoksyny lub różnego rodzaju bakterie.

Typowe zielone, białe lub czarniawe pleśnie, które wnikają do żywności, to grzyby, które kolonizują żywność, wnikając głęboko do środka przez grzybnię, z drobnymi rozgałęzieniami, które trudno dostrzec gołym okiem. Jak wspomniano powyżej, zagrożenia związane z pleśnią są zasadniczo dwojakie: produkcja mikotoksyn lub rozwój bakterii chorobotwórczych niewykrywalnych dla ludzkiego oka.

Spójrz również na artykuły portalu https://www.kaszel.pl, żeby wyposażyć się w dodatkowe informacje na temat zdrowia, chorób i dbania o organizm.

Zboża, suszone owoce, orzechy i przyprawy

Według Światowej Organizacji Zdrowia mikotoksyny to związki toksyczne wytwarzane naturalnie przez niektóre rodzaje pleśni. Pleśnie wytwarzające mikotoksyny rosną na wielu rodzajach żywności: zbożach, suszonych owocach, orzechach i przyprawach.

Taki wzrost może nastąpić w dowolnym momencie: przed lub po zbiorach, podczas przechowywania lub na samej żywności w ciepłym i wilgotnym środowisku. Efekty różnią się w zależności od rodzaju, ale WHO wyróżnia kilka z nich: toksyczność dla układu odpornościowego, uszkodzenie nerek lub efekty hormonalne.

Aby zminimalizować ryzyko zdrowotne związane z mikotoksynami, musimy wytężyć wzrok, sprawdzać żywność i wyrzucać tę w złym stanie. Nie należy usuwać zepsutych kawałków i spożywać reszty produktu, ponieważ w ten sposób naraża się swoje zdrowie.

Ta rada dotyczy prawie wszystkich produktów spożywczych, w tym większości owoców. Istnieją jednak trzy rodzaje produktów, które odbiegają od tej zasady i które możemy nadal spożywać, jeśli usuniemy zepsutą część. Są to: szynka i wędliny, twarde sery oraz jędrne owoce i warzywa.

Przechowywanie owoców i warzyw

Aby lepiej zachować owoce i warzywa w dobrym stanie, możemy zdecydować się na przechowywanie ich w lodówce. A konkretnie w szufladach. Dobrym pomysłem jest również przechowywanie ich w perforowanych torebkach plastikowych, umieszczanie ich w misce lub naczyniu i spożycie warzyw w ciągu kilku dni.