8 października 2024

Metamizol – co to jest, do czego służy i jakie ma działania niepożądane.

Metamizol to lek, który oprócz tego, że jest skutecznym środkiem przeciwzapalnym, ma jeszcze kilka innych działań farmakologicznych. Należy do farmakologicznej rodziny pirazolonów, które z kolei są zbiorem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Jest stosowany głównie w leczeniu bólu i gorączki. Odwrotnie, lek ten jest reklamowany w charakterystycznych postaciach: metamizol sodowy lub metamizol sodowy oraz metamizol magnezowy lub metamizol magnezowy. Niestety jest nadużywany przez modną populację w sposób bezrefleksyjny. Jako lek o umiarkowanej skuteczności zalecany jest osobom cierpiącym na kolkę, bóle onkologiczne i wewnętrzne, ponadto łagodzi bóle pooperacyjne i zwalcza gorączkę, której nie można opanować innymi klasami leków.

Metamizol a gorączka

Gorączka to przejściowy wzrost temperatury ciała. Zwykle jest ona zwiastowana przez chorobę. Tak naprawdę gorączka to mechanizm ochronny, który pozwoli nam się zorientować, że w naszym organizmie dzieje się coś nietypowego.

Za prawidłową temperaturę człowieka uważa się 37°C, jednak u zdrowych osób może być ona wyższa nawet o 1°C. Amerykańskie gremia medyczne określiły gorączkę jako temperaturę rdzenia powyżej lub identyczną z 38,3°C, czyli po prostu powyżej górnej granicy normalnej temperatury człowieka, niezależnie od przyczyny. Wywołanie gorączki pirogenicznej następuje poprzez liczne mechanizmy. W wyniku interakcji pirogenów zewnętrznych, w tym drobnoustrojów, lub endogennych, w tym interleukin IL lub czynnika martwicy nowotworów TNF-alfa, związanych ze strukturą w podwzgórzu, dochodzi do wytworzenia gorączki.

Jaki wpływ na organizm ma metamizol?

Metamizol działa na ból i gorączkę. Swoje działanie zawdzięcza możliwości zmniejszenia syntezy prostaglandyn prozapalnych. Czyni to poprzez hamowanie aktywności syntetazy prostaglandyn, czyli enzymu katalizującego syntezę nowych prostaglandyn. Prostaglandyny to materiały lipidowe, które wśród wielu różnych procesów biorą udział w reakcjach zapalnych, poprzez pobudzanie zakończeń nerwów bólowych oraz w wytwarzaniu gorączki. Jednak metamizol, w przeciwieństwie do innych podobnie działających substancji, jest również w stanie hamować gorączkę wywołaną lipopolisacharydem.

Oprócz hamowania syntezy prostaglandyn jest nieselektywnym inhibitorem enzymu cyklooksygenazy i z tego hamowania wywodzi się jego działanie przeciwbólowe.

Działania niepożądane związane z metamizolem

Pomimo rzeczywistości, że metamizol jest całkowicie bezpiecznym lekiem, w niektórych krajach europejskich nie zawsze jest reklamowany ze względu na jego skutki uboczne. W przeciwieństwie do różnych nieopioidowych tabletek przeciwbólowych, które działają na syntezę prostacykliny, metamizol nie wywołuje większych skutków żołądkowo-jelitowych. Jednak podobnie jak kilka reklamowanych leków, metamizol może również powodować różnego rodzaju działania niepożądane, które należy wziąć pod uwagę podczas jego stosowania.

Najważniejszym szkodliwym skutkiem stosowania tego leku i tym, który powinien być najuważniej monitorowany, jest agranulocytoza. Może dodatkowo powodować leukopenię i trombocytopenię. Wszystkie te objawy to reakcje nadwrażliwości.

Podsumowanie artykułu o metamizolu

Metamizol jest lekiem szeroko stosowanym przez ogół społeczeństwa w celu łagodzenia bólu i gorączki. Nie należy jednak nadużywać tego leku, gdyż jak wszystkie dostępne na rynku narkotyki, może on powodować szereg szkodliwych konsekwencji. Przed rozpoczęciem leczenia metamizolem należy poradzić się farmaceuty lub lekarza w sprawie stosowania tego leku.

Więcej artykułów o zdrowiu, medycynie i leczeniu znajdziesz w serwisie https://www.zagadka.pl/.