18 kwietnia 2024

Potas – dlaczego jest tak ważnym dla nas minerałem?

Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem i dobrą formą, musimy pamiętać o tym, że zdrowa dieta jest dla nasz sprawą niezwykle istotną. To dzięki niej nasz organizm może otrzymać odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, dzięki którym jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

W gronie tych minerałów, które na nasze zdrowie mają bardzo duży wpływ, pojawia się potas. Gdzie go szukać? Czym grożą niedobory potasu?

Potas i jego rola w naszym organizmie

Ten składnik mineralny ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, a niedobory potasu mogą się wiązać z wieloma uciążliwymi problemami. Warto pamiętać, że potas jest jednym z głównych składników płynów w naszym organizmie, a jego niedobory prowadzą do takich problemów, jak skurcze, problemy z sercem i arytmia. Potas ma jednocześnie bardzo duży wpływ na przewodnictwo nerwowe oraz na nasze ciśnienie.

Niedobory tego minerału mogą stać się zatem dla każdego z nas poważnym zagrożeniem. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że w naszej diecie pojawia się zbyt mało tego składnika? Do najbardziej typowych symptomów świadczących o niedoborach potasu zaliczają się takie dolegliwości, jak senność, drażliwość oraz uczucie zmęczenia. Inne objawy, których nie można lekceważyć, to bóle brzucha oraz problemy związane z zaparciami. Jak uniknąć takich problemów? Troszcząc się o swą dietę.

Gdzie szukać potasu?

Choć na rynku pojawiają się różnorodne suplementy diety, najlepszym źródłem tego minerału będą naturalne produkty spożywcze.

Co powinno się zatem regularnie pojawiać w naszym menu? W gronie tych produktów, które mogą się pochwalić zawartością większych ilości potasu, pojawia się botwinka oraz czarna fasola. Świetnym źródłem potasu mogą być bardzo zdrowe pierogi szpinakowe z kurczakiem. Ze względu na potas, cennym składnikiem zdrowej diety mogą się stać również pieczone ziemniaki oraz banany. Marchew, szpinak, pomidory oraz brokuły to kolejne składniki zdrowego menu, dzięki którym niedobory potasu nie będą dla nas stanowić zagrożenia.