Wiele osób uważa, że skoro olej kokosowy z pierwszego tłoczenia ma w składzie wysoki udział tłuszczów nasyconych, nie należy go jeść.
Jest to jeden z największych mitów związanych z olejem kokosowym, a teraz skoncentrujemy się na jego rozwianiu i zobaczeniu, jak można wykorzystać olej kokosowy jako środek wspomagający odchudzanie.
Skład chemiczny tłuszczów kokosowych
Olej kokosowy i chudnięcie – co warto wiedzieć?
Często ludzie zadają sobie pytanie jak zadbać o zdrowie, gdy doba jest taka krótka? Odpowiedzią na to pytanie jest właśnie olej kokosowy. Przed wszystkim 90% oleju kokosowego to tłuszcze nasycone. Brzmi jak koszmar, prawda? Tłuszcze nasycone z reguły są szkodliwe i owszem- należy ich unikać. Powodują zwiększone ryzyko zawału, udaru, a nawet nowotworów i nadwagi- ale bliższe zbadanie kokosa ujawnia zaskakującą prawdę- tłuszcz nasycony w nim zawarty jest zupełnie inny, niż na przykład tłuszcze w mięsie czy serze!
Dzieje się tak, ponieważ większość nasyconych kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym to tak zwane trójglicerydy o średniej długości łańcucha. Trójglicerydy średniołańcuchowe są w rzeczywistości łatwiejsze do rozbicia przez organizm niż inne tłuszcze nasycone. Zwłaszcza te znajdujące się w fast foodach i innych sztucznie wytworzonych produktach. Dzieje się tak, ponieważ istnieją zasadnicze różnice w składzie łańcuchów tych tłuszczów, co oznacza, że są one trudniejsze do rozbicia przez organizm – co z kolei oznacza, że są bardziej podatne na akumulację w tętnicach i tkance skórnej.
Co więcej, tłuszcze nasycone w oleju kokosowym – zwłaszcza kwas laurynowy – faktycznie zwiększają metabolizm organizmu i promują optymalne zdrowie tarczycy i układów enzymatycznych. Wysoki metabolizm oznacza, że organizm szybciej spala kalorie. Wynika to z kwasowości kwasu żołądkowego i tego, jak skutecznie może on przekształcać żywność w energię. Posiadanie zdrowego jelita znacznie zwiększy Twoje szanse na wysoki metabolizm i pomoże Ci zacząć chudnąć.
Enzymy zawarte w oleju kokosowym działają jak katalizatory kwasu żołądkowego i pomagają w szybszym rozkładaniu tłuszczu – a wraz ze wzrostem metabolizmu można spalić większą część przyjmowanych kalorii. zdrowe jelita poprzez zwalczanie bakterii i wzmacnianie wyściółki żołądka. Dlatego olej kokosowy jest znacznie lepszy do stosowania w gotowaniu i jedzeniu niż inne alternatywy, ponieważ ma dodatkowe korzyści, których nie ma w oliwie roślinnej i z oliwek.
Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, ponieważ zawiera 50% kwasu laurynowego, zdecydowanie warto włączyć do swojej diety. Najłatwiej to zrobić, zastępując smażenie na oleju rzepakowym czy słonecznikowym właśnie olejem kokosowym – który notabene znacznie bardziej pasuje do smaków wielu potraw, zwłaszcza curry i stir-fry. Alternatywnie możesz również częściej używać mleka kokosowego do gotowania, ponieważ może być kluczowym składnikiem wielu pysznych curry. Moim zdaniem jedynym olejem, który może konkurować z kokosowym, jest oliwa z oliwek. Używaj ich naprzemiennie, aby osiągać różne korzyści- ale miej na uwadze, że oliwę najlepiej jeść w formie surowej.
Powiązane tematy
Jak radzić sobie z poceniem się twarzy w życiu codziennym? Praktyczne wskazówki
Witamina D – nie pozwól, by jej niedobór wpłynął na Twoje zdrowie
Boczniaki – pyszne i dostępne przez cały rok